Наш дошкільний заклад
Новини
Про дитячі хвороби
Вітряна віспа

Вітряна віспа - інфекційне захворювання, що викликається дуже заразливим вірусом, який поширюється повітряно-крапельним шляхом, а також через прямі контакти з виділеннями дихальної системи або рідиною, що міститься в шкірних висипаннях заражених людей. Вітряна віспа передається і непрямим шляхом - через заражений одяг, посуд і так далі. Ті, що перехворіли вітряною віспою набувають стійкого імунітету до хвороби.

Симптоми вітряної віспи: інфекція вітряної віспи зазвичай починається з легкого жару і нездужання. Через добу з'являється висип. Спочатку це маленькі червоні плямочки на тілі, руках, ногах і обличчі. Відрізнити висип вітряної віспи від інших шкірних висипань можна за допомогою таблиці. Незабаром плямочки набухають і наповнюються рідиною, утворюючи бульбашки. Висип викликає сильне свербіння. Рідина в бульбашках дуже заразлива, оскільки містить живі віруси. Може бути декілька хвиль висипання, але врешті-решт бульбашки підсихають і покриваються кіркою. Нарешті на 7-10-й день всі бульбашки покриваються кіркою, температура падає і хворий перестає бути заразливим.

Свинка

Свинка, або епідемічний паротит - гостре інфекційне захворювання вірусної природи, що вражає залози, найчастіше привушні і підщелепні, але інколи і статеві - яєчка і підшлункову залозу. Хвороба поширюється в результаті прямих контактів із зараженими, через слину або рідкі виділення дихальних шляхів. Свинка нерідко дає такі ускладнення, як втрата слуху, ураження серця, печінки і центральної нервової системи. Приблизно у кожної третьої особи, що перехворіла в дитинстві свинкою, після статевого дозрівання розвивається орхіт - запалення яєчок; зазвичай він не має наслідків, але в деяких випадках викликає безпліддя.

Симптоми свинки: на початку захворювання з'являються головний біль, поганий апетит, стомлюваність і жар. Через деякий час починається біль у вухах, що посилюється при жуванні. Привушні залози спухають з обох боків або з одного боку. Пухлина збільшується протягом декількох днів і зберігається приблизно 1 тижня.

Скарлатина

Скарлатина - гостре інфекційне захворювання, що викликається стрептококом. Симптоми скарлатини багато в чому збігаються з симптомами ангіни, тому точно встановити діагноз не завжди можливо і інфікована людина може стати рознощиком вірусу. Інфекція передається при розмові, кашлі, чхання повітряно-крапельним шляхом, а також через посуд, іграшки, книги. Хворий заразливий впродовж всього періоду захворювання, а також може бути бацилоносієм ще 1 місяць після хвороби. Той, хто переніс скарлатину зберігає до неї стійкий імунітет.

Симптоми скарлатини: температура підвищується до 39 - 40°С і вище. На початку хвороби, - сильний головний біль, часто - блювання, інколи марення і судоми. У горлі відчувається паління, ковтати важко. Опухають залози під нижньою щелепою, боляче відкривати рот. До кінця першого дня хвороби з'являється висип.

Рахіт

Рахіт - загальне захворювання всього організму з порушенням обміну речовин, в основному обміну кальцію і фосфору. Хворіють на рахіт переважно діти перших 2-3 років життя, але він може зустрічатися і в пізнішому віці, особливо в періоди посиленого зросту дитини. Основною причиною рахіту є нестача вітаміну D. Навіть легкі форми рахіту знижують опірність організму дитини, ведуть до частих простудних захворювань. Пневмонії у дітей, хворих рахітом, мають затяжну течію. Рахіт часто супроводжується дистрофією, анемією.

Симптоми рахіту: на ранніх стадіях захворювання дитина стає дратівливою, капризною. З'являється пітливість, особливо під час годування і сну. Піт липкий, з неприємним запахом. Дитина треться головою об подушку, і волосся на потилиці випадає. З розвитком хвороби розм'якшуються кістки черепа, голова набуває квадратної форми; сповільнюється прорізування зубів, порушується прикус; кістки грудної клітки стають м'якими, грудна клітка деформується. У важких випадках може з'явитися горб.

Прорізування зубів

Зазвичай перші зуби у дитини починають прорізуватися в 6-7 місяців, але можуть з'явитися раніше або пізніше, що обумовлене спадковістю. При прорізуванні зубів дитина поводиться неспокійно, плаче, вередує, гризе все підряд. Ріст зубів у дитини продовжується до 2 років, до цього часу у дитини повинно вирости 20 молочних зубів. Прорізування зубів знижує загальну опірність організму дитини, і в цей період вона може захворіти.

Симптоми прорізування зубів: при прорізуванні зубів ясна у дитини припухають, зудять.

Молочниця

Молочниця, або дріжджовий стоматит - грибкове захворювання слизової оболонки порожнини рота, найчастіше вона вражає грудних дітей.

Симптоми молочниці: спочатку виникають почервоніння і сухість, потім з'являється декілька білих плямочок, потім вони зливаються в суцільний наліт. Весь рот покривається білим, подібним до сиру нальотом, який не можна, зіскоблювати.

Кір

Кір - гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом. Вірус надзвичайно заразливий і поширюється шляхом прямих і непрямих контактів. При корі дуже важливо захистити дитину від зараження якою-небудь іншою хворобою, оскільки імунітет у нього ослаблений і процес зараження може бути дуже швидким. Ускладненнями кору є пневмонія, яка стає причиною великого числа пов'язаних з кором смертей, і енцефаліт (запалення і пухлина мозку), який може привести до необоротного пошкодження мозку і до смерті. Ті, що перенесли кір набувають стійкого імунітету; проте імунітет можна отримати і шляхом вакцинації.

Симптоми кору: ранні симптоми кору нагадують симптоми звичайного грипу - жар, м'язовий біль, кашель, нежить і чутливість очей до світла. На 3-4 -й день з'являється червона висипка - спочатку на голові і на обличчі, а потім, протягом наступних 3 днів, вона поширюється по всьому тілу. Після цього жар спадає і висип стає коричневим. У місцях концентрації висипу спостерігається лущення шкіри.

Кашлюк

Кашлюк - гостре інфекційне захворювання - викликається надзвичайно заразливою бактерією. Хвороба поширюється повітряно-краплинним шляхом на відстані 2-3 м. Хворіють діти частіше у віці від декількох місяців до 5-8 років. Ті, що перенесли кашлюк набувають стійкого імунітету; імунітет можна отримати і завдяки вакцинації. Вакцину кашлюку часто вводять разом з вакцинами дифтерії і стовбняку дітям до 7 років. Для дітей старше 7 років вакцину кашлюку в комбіновану вакцину не додають, оскільки хвороба в цьому віці вже не настільки небезпечна.

Загрозливим життю ускладненням кашлюку є пневмонія. Крім того, під час кашлю напруга тіла настільки сильна, що це може викликати грижі, випадання прямої кишки і крововилив в мозок. Протягом декількох подальших років у дитини, що перенесла кашлюк, з'являється схильність до інших захворювань дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем.

Симптоми кашлюка: на перших порах кашлюк виглядає як грип або респіраторна інфекція: червоність в горлі, кашель, чхання, очі, що сльозяться, легкий жар. Через декілька тижнів, кашель стає все більш болісним, напади починаються раптово і повторюються по 40 і більше разів протягом доби. Вони часто супроводяться блювотою. На останній стадії захворювання жар і інші симптоми минають, але кашель залишається. Важкі напади продовжуються, особливо ночами. Дитя кашляє по 8-10 разів, жодного разу не передихнувши, потім він нарешті зітхає, проводячи характерний судорожний і галасливий звук. Ця стадія може продовжуватися тижні, але врешті-решт напади кашлю слабіють.

Грижа пупкова у немовлят

Грижа - випинання внутрішніх органів з порожнини, в якій вони розташовані, через дефекти в стінці цієї порожнини (докладніше за див. Грижа). У немовлят грижа з'являється із-за внутріутробних пороків розвитку (незаростання пупкового кільця). Вона може бути викликана також погано перев'язаною пуповиною або скупченням газів. Інколи грижа з'являється при крику дитини і легко вправляється в стані спокою.

Симптоми грижі: припухлість в області пупкового кільця.

Дифтерія

Дифтерія - гостре інфекційне захворювання, що викликається дифтерійною паличкою. Вона поширюється за допомогою прямих і непрямих контактів із зараженою людиною. Дифтерійні палички виділяють токсичні речовини, що вражають тканини тіла, особливо нервової системи і серця. Тривала дія цих речовин може викликати смерть. Раніше дифтерія була одним з найчастіших смертельних дитячих захворювань, але завдяки імунізації вона стала досить рідкісним захворюванням.

Симптоми дифтерії: на задній стінці горла утворюються плівки. Ці плівки врешті-решт злипаються і повністю закривають дихальний прохід. Є і інші симптоми: виразки в горлі, залози на шиї що спухнули, жар і лихоманка, головний біль і нудота.

Діатез ексудативний

Ексудативний діатез - підвищена чутливість шкіри і слизових оболонок до зовнішніх подразників. Ознаки ексудативного діатезу виявляються зазвичай вже в перші місяці життя дитини. Харчовими алергенами найчастіше є молоко, яйця, сир, шоколад, какао, полуниця, горіхи, апельсини.

Симптоми ексудативного діатезу: починається діатез у вигляді почервоніння на щоках, шкіра стає шорсткою і злущується. Надалі на цьому місці можуть з'явитися мокнуча екзема і свербіння. При діатезі, який в народі чистіше називають «почесухою», у дитини з'являються вузлики червоного кольору, що зудять, розташовані на згинах кінцівок. На слизових оболонках дітей, страждаючих ексудативним діатезом, часто спостерігаються запалення.

Неспокійний сон

Неспокійний сон дитини говорить про те, що у маляти щось не в порядку, щось болить. Тому треба постаратися з'ясувати причину поганого сну і насамперед спробувати усунути її. На додаток до цього можна скористатися народними засобами.